TZ: Radost sebeobhájců s autismem byla veliká

Na 1. Autistické konferenci ve Škodově paláci zazněly hlasy odvážných autistů a byli oceněni sebeobhájci s autismem

Praha, 7. září 2020 –  V Podnikatelském a inovačním centru Škodova paláce se uskutečnila 1. Autistická konference, kterou pořádal Nadační Fond ATYP pod záštitou Ing. Miloše Růžičky, předsedy Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas ZHMP, a Marty Pečeňové, členky Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS.

Unikátnost této konference spočívala v tom, že na ní jako na jedné z mála akcí vystoupí skutečně ti, kterých se problematika týká – tedy samotní autisté. „Autismus by neměl být o nás bez nás,“ shodují se mnozí lidé s autismem, ze kterých se stávají aktivní sebeobhájci.

Sebeobhájkyní roku 2020 za lidi na spektru autismu se staly: výtvarnice, studentka VŠ a redaktorka ATYP magazínu Veronika Rel Jirasek a Dodo (vl. jménem Kateřina Doudová), 16letá středoškolačka, která konferenci dala výtvarnou podobu, píše a kreslí pro ATYP magazín a od září 2020 se stala členkou poradního týmu ombudsmana za lidi na spektru do 18 let.

Za sebeobhájce byl oceněn Mgr. Šimon Hlinovský, který pracuje v rámci programu Autism at Work v SAP Services a předává své zkušenosti prostřednictvím ATYP magazínu.

Nadační fond ATYP děkuje všem lidem na spektru autismu, kteří se aktivně zapojili do příprav 1. Autistické konference, těm, kteří měli odvahu přednášet, a dalším spolupořádajícím. Speciální poděkování patří Dodo za výtvarnou podobu konference a Haně Gregorové za grafické vizuály a logo konference.

Děkujeme partnerům, kteří 1. Autistickou konferenci podpořiliMagistrát hl.m. Prahy, Skupina ČEZ, Plastia, WP Distro, Nakladatelství Portál, Aqua Angels, Famtoys, Tiskárna Daniel, Evropský sbor solidarity, Platforma Naděje pro Autismus, Adventor, Za Sklem os, Studentský spolek Agora.

Foto: Márty Martin Janča 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *