Evropský solidární sbor podpořil náš projekt Autismus není vidět. V rámci tohoto projektu budou lidé na spektru autismu budou psát články, vytvářet grafické letáky a slides a budou se spolupodílet na dalších promo aktivitách Nadačního fondu ATYP a magazínu ATYP.
Mladí lidé s autismem se stále více zajímají o svá práva a chtějí se stát sebeobhájci. Chtějí být tak inspirací pro další dospívající a dospělé s autismem a dát jim odvahu. Palčivě se jich dotýkají problémy inkluze v českém ve školství, kdy podle průzkumů 95% z nich zažilo šikanu. Také řeší těžkosti se zařazením na pracovní trh a stigmatizaci od společnosti.
Všechny tyto důvody spolu s nepřijetím od společnosti a malou osvětou jejich specifických potřeb a respektu k nim zvyšuje u lidí s autismem deprese, úzkosti, sebepoškozování a mnohem častěji než běžní lidé končí bohužel sebevraždou. Sebevraždy dvou dívek s Aspergerovým syndromem, které znali, je donutila aktivně se zapojit do osvěty a vymysleli projekt Autismus není vidět. Nechtějí, aby už o nich mluvili jen rodiče a neziskové organizace.
Osvěta práv lidí s autismem a vůbec osob se zdravotním postižením je u nás stále malá. V běžných médiích spíše stigmatizační. Osvětu dělají neziskové organizace a některé z nich ne zrovna šikovnou formou. Někdy samotné lidi s autismem spíše poškozuje. Zejména ty vysokofunkční a s Aspergerovým syndromem nebo atypickým autismem. Projekt Autismus není vidět je zaměřen na podporu osvěty autismu, kterou budou vytvářet sami lidé s autismem.
Předkládaný projekt vyjadřuje také solidaritu mladých lidí s autismem či jiným zdravotním postižením s jinými mladými lidmi s autismem a jiným zdravotním postižením.
Nadační fond ATYP, jehož hlavní aktivitou je on-line magazín ATYP, má za cíl právě osvětu o PAS (autismu) ADHD a destigmatizaci lidí s duševním onemocněním. K tomu směřující i naše vedlejší aktivity, které provozujeme za spolupráce s lidmi, kterých se tyto poruchy týkají. V tom je náš projekt inovativní. I přestože nemáme finanční podporu dotacemi, tak nás podporuje čím dále více drobných dárců, čtenářů. Aktivity vznikají především za dobrovolné práce nadšenců z řad lidí s autismem, ADHD nebo duševním onemocněním, z řad jejich rodičů, asistentů pedagoga a některých odborníků.