4. Autistická konference 22. září 2023

Čeští a slovenští sebeobhájci na autistickém spektru budou opět společně s odborníky přednášet v pátek 22. září 2023 v Praze. Tentokrát v Městské knihovně na Mariánském náměstí, Malý sál.

Také na realizaci konference se pokaždé podílí z 80% lidé s autismem. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Konference je od 9:15 hod. do 17:00 hod. Jako každoročně 12 hod. bude předáno ocenění 3 sebeobhájcům. 

Je to unikátní konference, protože na jiných o autismu přednáší hlavně odborníci, zástupci neziskových organizací a rodiče dětí s PAS. My dáváme hlas přímo lidem s autismem, tzv. sebeobhájcům. Jedním z jejich práv dle Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením je vyjadřovat se k věcem, které se jich týkají. Proto pořádáme Autistické konference, v rámci kterých lidé na autistickém spektru chtějí poukázat na problémy, se kterými se potýkají, a vyjádřit se k tomu, jakou podporu a v čem potřebují, rovněž chtějí ukázat, že mají svá práva a také v čem je autismus limituje a naopak v čem jim přináší pozitiva. U předešlých 3 ročníků převzal záštitu předseda výboru pro zdravotnictví ZHMP Ing. Miloš Růžička a paní ředitelka Za sklem o.s. Marta Pečeňová, která je členkou Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyní Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS. Poslední jmenovaná má záštitu také nad letošním 4. ročníkem.

Těšíme se na Vás 22. září 2023. Vstupenky jsou již k zakoupení na webu Městské knihovny v Praze a od 3. září budou i na pokladně. Kapacita sálu je však omezená.

Více na webu Autistickakonference.cz. FB událost zde 4. Autistická konference.

Pořadatel Nadační fond ATYP spolu s partnerem konference Za sklem o.s. a Městskou knihovnou v Praze děkují mnoha partnerům, díky nimž se může 4. Autistická konference uskutečnit. Projekt je realizován s podporou hlavního města Prahy, Ministerstva zdravotnictví ČR, Za Sklem o.s.Adventor o.s., projektem Erasmus+ Klíče k sebeobhájství, A Centrum a Beznávodu.sk

Sborník sebeohájců Klíčů k sebeobhájství

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Téměř dvouletý projekt Klíče k sebeobhájství (dále jen Projekt) byl pilotní, kde se účastnilo a spolupracovalo naráz mnoho lidí s autismem. Vzniklo nové know how, jak s těmito lidmi spolupracovat, komunikovat, v čem potřebují podporu a v čem naopak ne. “Tento Projekt je jedinečný svojím zameraním, ešte asi nikomu sa v našich končinách nepodarilo dať dohromady 24 autistov do jedného  kurzu, do jednej skupiny,” říká manažerka projektu za Slovenskou republiku, psycholožka Viera Hincová.

Celý článek k ukončení projektu si můžete přečíst v ATYP magazínu Pilotní Klíče k sebeobhájství ukázaly, že mladí lidé na spektru mají co říci a také ve sborníku sebeobhájců. Sborník sebeobhájců byl posledním výstupem Projektu a můžete si ho zdarma stáhnout v PDF. Rozšířená verze obohacená o dalších 34 stran vyšla v tištěné podobě jako ročenka sborník ATYP Speciál 3. Sborník sebeobhájců – ke stažení na platformě Erasmus+. Tisk rozšířená verze byl hrazen z grantů, a to Nadace ČEZ a Ministerstva zdravotnictví. Sborník sebeobhájců je rovněž ke stažení na platformě Erasmus+.

Erasmus podpořil projekt Klíče pro sebeobhájství 

Projekt byl realizován za finanční podpory v programu Erasmus+ Klíčová akce 2, Partnerství pro spolupráci v oblasti Mládeže, A Keys to Sef-Advocacy (Key2SA, Klíče pro sebeobhájství).

Díky grantu v programu Erasmus+ jsme mohli zahájit stěžejní aktivitu projektu, kterou jsme pojmenovali Klíče k sebeobhajobě (Kľúče k seba-obhajobe)Bylo to 8 on-line víkendových vzdělávacích kurzů pro vytvoření česko-slovenské skupiny sebeobhájců, kteří si budou vzájemně pomáhat v osvětě a obhajobě lidí na spektru autismu. Termín self-advocacy se překládá různými způsoby. Zjistili jsme, že některé neziskovky používají sebeobhájství a jiné sebeobhájcovství, část dokonce i v českém textu používá pouze self-advocacy.

Více v textu k zahájení projektu v listopadu 2022. A také na YT kanálu ATYP magazín si můžete poslechnout tiskovou konferenci k zahájení projektu v Mezinárodní den Aspergerova syndromu 18. 2. 2022.

“Při závěrečných skupinových sebeobhájcovských prezentacích jsem měla radost, že to účastníci kurzu dokázali, i když vůbec zpočátku nechtěli jít do skupinové práce. Jejich prezentace byly výborné a ze všech jsem se dozvěděla, co jsem ještě o autismu nevěděla, i když v této oblasti jsem zainteresovaná pracovně 7 let. Když jsme pak připravovali rozhovory s absolventy Kurzu do sborníku, potěšilo mě, že mnoho z nich jde v sebeobhajobě dál, že se aktivně začali přidávat do různých aktivit a mnohým se lépe daří vyjadřovat své potřeby v osobním životě, ” uzavírá svými slovy osmnáctiměsíční projekt manažerka Dagmar E. Holá.

Děkujeme programu Erasmus+ Klíčová akce 2, Partnerství pro spolupráci v oblasti Mládeže za možnost realizovat pilotní projekt A Keys to Sef-Advocacy (Key2SA, Klíče pro sebeobhájství).

V rámci projektu vzniklo 25 grafických slajdů, které byly publikovány na sociálních sítích ATYP magazínu, Nadačního fondu ATYP a Beznávodu.sk. Všechny budou také zveřejněny na platformě Erasmus+.

Křest ATYP Speciálu 3 ve Zlíně

3. tištěný sborník ATYP Speciál 160 stran rozhovorů s lidmi na spektru autismu, odborníky, rodiči a článků od lidí s autismem o vysoké citlivosti, hyposenzitivitě, dyspraxii, o autistickém vyhoření, péči o duševním zdraví, energetické baňce u autistů, historii sebeobhajoby, paradigmatu neurodiverze/neurodivergence, transrodovosti a mnoho příběhů a zkušeností těchto neurodivergentních lidí. Vychází pouze 1x do roka. Ve třetím Speciálu najdete také 21 rozhovorů s autisty z projektu Klíče k sebeobhajobě a 3 příběhy cesty k obhajobě lidí na spektru.

Za to, že ho můžeme držet v ruce a pokřtít, vděčíme Nadace ČEZ, Magistrátu hl. Města Prahy, Ministerstvu zdravotnictví ČR a také několika soukromým osobám. Částku především na tisk a část grafiky jsme si vyběhali přes aplikaci EPP Pomáhej pohybem.

Projekt ATYP magazín 2023 je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy.

Třetí Speciál jsme pokřtili 19. dubna 2023 na Náměstí Míru ve Zlíně, kde probíhal “modrý den” organizace ZA SKLEM o. s.

Na snímku zprava ambasadorka ATYPu Ellen Makumbirofa, ředitelka Za Sklem Marta Pečeňová, šéfredaktorka ATYPu Dagmar Edith Holá.

3. sborník ATYP Speciál má již 160 stran

V roce 2021 se Nadačnímu fondu ATYP podařilo vydat první tištěnou ročenku ATYP magazín Speciál a letos jsme vydali již třetí sborník ke Světovému dni zvýšení povědomí o autismu 2. dubna 2023. Je zaregistrován jako ročenka v Unii vydavatelství ISSN 2695-1568, která bude vycházet 1x ročně. V roce 2023 mohl tištěný sborník Speciál vyjít díky finanční podpoře mnoha podporovatelů: Nadace ČEZ, grantu Magistrátu hl. Města Prahy, Ministerstvu zdravotnictví ČR a díky darům několika soukromých osob. Částku především na tisk a část grafiky jsme si vyběhali přes aplikaci EPP Pomáhej pohybem.

V roce 2023 jsme opět vydali v dubnu tištěný ATYP Speciál č. 3, který už má 160 stran rozhovorů s lidmi na spektru autismu, odborníky, rodiči. Letošní číslo bylo zaměřeno především na sebe-obhajobu a práva lidí s postižením. Je to 160 stran rozhovorů s lidmi  na spektru autismu a článků od nich o vysoké citlivosti, hyposenzitivitě, dyspraxii, o autistickém vyhoření, péči o duševním zdraví, energetické baňce u autistů, historii sebeobhajoby, paradigmatu neurodiverze/neurodivergence, transrodovosti a mnoho příběhů a zkušeností těchto neurodivergentních lidí. Vychází pouze 1x do roka. Ve třetím Speciálu najdete také 21 rozhovorů s autisty z projektu Klíče k sebeobhajobě a 3 příběhy cesty k obhajobě lidí na spektru. 

Limitovanou edici tištěného magazínu ATYP Speciál 3/2022 si můžete objednat od 13. dubna 2023 na e-shopu vydavatelství ATYP Press. Nebo zakoupit V Praze v Řepích nabízí všechny 3 ročenky Autikvariát – chráněná dílna organizace Adventor. Díky podpoře dárců se nám podařilo nejen navýšit počet stran, ale i počet kusů na 1200. V roce 2021 jsme mohli vytisknout Speciál 1 pouze 500 kusů a již není v tištěné podobě k dispozici.

Distribuce k cílové skupině a dosah ročenky ATYP Speciál

Díky dlouhodobé spolupráci s organizací Za sklem o.s. a s její ředitelkou Martou Pečeňovou jsme předali 600 kusů přímo jim. Marta Pečeňová je členkou Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyní Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS, tak se jejím prostřednictvím dostává Speciál po 10 kusech MZCR, MPSV, Odborné skupině pro problematiku PAS při vládě, Vládnímu výboru pro osoby se zdravotním postižením, 3 kusy ombudsmanovi a další mnoha neziskovým organizacím v oblasti autismu v ČR a na Slovensku. My sami jsme po 10 kusech předali 2. Speciál Zdravotnickému výboru MHMP, Pacientskému hubu a jako povinný výtisk byl poslán knihovnám. Organizace Za sklem, má již několik poboček v Praze, hlavní centrum ve Zlíně a pobočky v Brně a Olomouci, na všech mají ATYP Speciál k dispozici pečujícím, kteří jsou jejich klienty. ATYP Speciál tak putuje jejich prostřednictvím cílové skupině i širší veřejnosti, protože mají v rámci sociálních služeb a sociální rehabilitace daleko větší přístup ke klientům, ale také na krajské i okresní úřady, kam rovněž Speciál předávají. Díky spolupráci s nimi je předáváno povědomí o ATYP magazínu Speciál dál cílové skupině a širší veřejnosti spolu s povědomím o on-line magazínu a dalších našich sebeobhájcovských projektech.

Křest karet pro pečující

Děkujeme všem, kteří dnes s námi křtili karty Síly a nadhledu pro pečující. Každý si také jednu myšlenku pro dnešní večer vytáhl a sdíleli jsme si vlastní příběhy a zkušenosti, které nám karta evokovala. Bylo to krásné setkání.
Děkujeme za výborné pohoštění a také za poskytnutí prostor
Rodinné centrum Dětský svět Lanškroun z.s.
Děkujeme pečujícím, kteří přišli a besedovali s námi,
Dagmar Edith Holá a Markéta Štěpánková, autorky karet
Zatím malá koláž z nafocených fotografií.
Karty můžete také zakoupit na eshopu www.ATYPpress.cz

Na Erasmusdays on-line debata o projektu Klíče k sebeobhajobě

Srdečně Vás zveme v sobotu 15. října v 15h k on-line debatě o projektu Klíče k sebeobhajobě / Keys to Self-Advocacy s jeho týmem a účastníky na spektru autismu.

O čem si budeme povídat?

1) o našem pilotním dvouletém česko-slovenském projektu Klíče k sebeobhájství, který běží od listopadu 2021, a byl finančně podpořen v programu Erasmus+ (Klíčová aktivita 2, Partnerství pro spolupráci v oblasti mládeže)

2) proč jsme zapojili do přípravy mladých sebeobhájců kouče

3) jaká je téměř po roce naše aktivita on-line vzdělávací kurz Klíče k sebeobhajobě pro lidi na spektru autismu

4) mobility s podporou Visegrad Fund která umožnila osobní setkání v rámci projektu zodpovíme vaše dotazy ohledně sestavení projektu a žádosti o podporu z Erasmus+

Těšíme se na Vás dnes 15. v patnáct:-)!

Za pořadatele Nadační fond ATYP Dagmar Edith Holá, za partnera projektu A Centrum Viera Hincová, realizační tým projektu a účastníci Klíčů k sebeobhajobě.

Odkaz na online setkání bude k dispozici v sobotu během dopoledne v této FB události.

https://lnkd.in/edE8tFfc

#erasmusdays2022

#erasmusdays

Erasmus+ Česká republika

Erasmus Days 2022

Event na FB zde